Jūsų prekių krepšelis tuščias

#Baltoslankosskaito: Lauren Groff „Matrix“

#Baltoslankosskaito: Lauren Groff „Matrix“

Kovo mėnesį vyr. redaktorė Saulina rekomenduoja prisiminti Lauren Groff knygą „Matrix“ (iš anglų k. vertė Akvilina Cicėnaitė).

 

„Regis, Lauren Groff panašių kūrinių nekuria, viena tema nerašo. „Moirose ir Furijose“ ji nagrinėjo šiuolaikinę santuoką, „Floridoje“ rašė apie žmogaus vienatvę, o štai su „Matrix“ leidžiasi į kitonišką, XII amžiaus vienuolių, pasaulį – iš pažiūros mums visai nepažinų, bet įtraukiantį. Pasitelkdama pirmosios prancūzų poetės Marijos Prancūzės, apie kurią istorinių šaltinių beveik neišlikę, asmenybę, ji sukuria įdomią personažę, į priekį vedamą proto, narsos, sumanumo, ambicijų, atjautos ir meilės kitoms tos pačios lyties būtybėms.

 

„Matrix“ pasaulyje nėra vietos vyrams. Moterys su savo abate (matrix, arba motina) Marija priešakyje kasdienius darbus atlieka pačios. Jos įkuria skriptoriumą, jame perrašinėja tekstus ir taip užsidirba. Pasistato labirintą, kad vienuolynas būtų nepasiekiamas bloga linkintiesiems. Užtvindo pelkę ir paverčia ją ežeru, kad visad turėtų vandens. Jų pasaulis sudėtingas, tamsus, paženklintas mirčių, negandų, kasdienės kovos dėl išlikimo – bet kartu kupinas laisvės ir bendrystės. Ir jame pabūti skaitant „Matrix“ verta. Tiek dėl autorės sukurtos originalios moterų salos vizijos, tiek dėl išmoningo rašymo stiliaus“.

Palikite komentarą